OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

MUDr. Milan NAGY knihy :)  books

70<

ČOŽE JE TO SEDEMDESIAT

Keď som dovŕšil sedemdesiat rokov, usadil som sa do kresla, zahľadel sa na prežitý život a pomyslel som si: „Tak, a je to - takmer cieľová rovinka.“ A čo potom? Mnohé z toho, v čo som kedysi úprimne veril, sa ukázalo byť len klamnou ilúziou. Deti? Majú svoj vlastný život. Zdravie? Uniká rýchlejšie ako voda z deravého vedra. Politika? Iba čísla v správach a hlučné sľuby bez obsahu. Vek nešetrí nikoho. Udrie na to najcitlivejšie, na nádej. A ja som si z toho vyvodil svoje závery. Trpké, triezve, ale spásonosné. Deti nezachránia pred samotou. Celý život si nahovárame: "Deti vyrastú a vek bude šťastný. Veď budú nablízku, podržia nás.". Znie to pekne, ale pravda je iná. Deti majú vlastné starosti, hypotéky, prácu, svoje deti. A ty sedíš a čakáš na telefonát ako na sviatok. Telefón mlčí celé týždne, až sa zrazu objaví krátka správa: "Ahoj, ocko. Všetko je v poriadku." Pozeráš na obrazovku, tešíš sa, že sú živí a zdraví. No pocit prázdnoty nezmizne. Pochopil som jedno: deti nie sú zárukou proti samote. Zdravie nie je večné. Keď sa ti už nechce ísť tam, kam by si kedysi bežal ako lastovička, uvedomíš si: zdravie nie je samozrejmosť, je to tvoj hlavný kapitál!

Pravidlo 1. Peniaze sú spoľahlivejšie ako deti. Neurazte sa, ale je to pravda. Deti sú láska a radosť, nie dôchodkový fond. Záver je jediný: šetri sám. Odkladaj, pracuj, mysli na seba. Aj keď je to málo, ale je to tvoja sloboda.

Pravidlo 2. Zdravie je tvoja hlavná práca. Najväčší úspech dňa je vstať z postele bez bolesti. Hýb sa, cvič, choď pešo. Desať drepov, menej soli a cukru – znie to banálne, ale funguje. Choroby sa nepýtajú, kto si, či si chudobný alebo bohatý. Obchádzajú tých, ktorí sa o seba starajú.

Pravidlo 3. Raduj sa sám. Očakávanie je nepriateľ. Čakáš na telefonát, darček, pozornosť - a opäť prichádza sklamanie. Šťastie si treba vytvárať vlastnými rukami: voňavá večera, dobrá kniha, prechádzka, obľúbená hudba. Radosť je najlepšou vakcínou proti smútku.

Pravidlo 4. Vek nie je dôvodom byť slabý. Niektorí rovesníci sa menia na večných sťažovateľov: „Ach, bolí to, ach, všetci sú vinní, …“. A aký je výsledok? Vzďaľujú sa od nich dokonca aj tí najbližší. Slabosť nevyvoláva súcit, len únavu. Ľudí si vážime pre ich vnútornú pevnosť, pre schopnosť stáť rovno aj vtedy, keď je to ťažké.

Pravidlo 5. Minulosť nechaj odísť. Najnebezpečnejšou pascou je „kedysi…“. Kedysi bola tráva zelenšia, deti poslušnejšie a saláma pravá. Lenže „kedysi“ už neexistuje. Existuje len „teraz“. Učím sa žiť v prítomnosti, bez očakávania že sa život ešte niekedy vráti do podoby „ako kedysi“. Je iný. A mojou úlohou je zostať v ňom živý. Sloboda a sila sú v tvojich rukách. Vek je skúška. Nikto ju nezloží namiesto teba. Buď prijmeš život taký aký je, a začneš ho tvoriť novo. Alebo sedíš na gauči, sťažuješ sa a čakáš, že niekto príde a zachráni ťa. Nepríde nikto. Ale keď zdvihneš hlavu, zhlboka sa nadýchneš a usmeješ sa sám na seba, zistíš, že žiť sa dá aj po sedemdesiatke. A dokonca dobre!

 

wink

heart

laugh

14.5.2026