SWAMI SIVANANDA
8.10.2019: https://www.tvnoviny.sk/zaujimavosti/1978862_zamestnanci-letiska-zostali-sokovani-ked-im-muz-ukazal-pas-nebudete-verit-kolko-ma-rokov?fbclid=IwAR2SNaHPFgBIQiElj75iYd5F8EAKvwtqkmJbrzku4kFR1TPuZddbIfDeIQ8
Zamestnanci Dubajského letiska zostali šokovaní, keď im muž ukázal pas. Ťažko veriť, koľko má rokov. Ak je dátum v jeho pase správny, pán Sivananda by bol doložiteľne najstaršou osobou, aká kedy žila.
Swami Sivananda cestoval pred niekoľkými dňami leteckou spoločnosťou Ethihad Airways z Kalkaty do Londýna s prestupom v Dubaji. Zamestnanci v transferi letiska zostali v šoku po tom, ako cez terminál prešiel tento Ind s pasom, v ktorom je napísané, že Swami Sivananda sa narodil 8. augusta 1896 v indickom meste Behala, takže má 123 rokov. Ak je dátum v jeho pase správny, pán Sivananda je dokázateľne najstaršou osobou, aká kedy žila.
Starší muž stratil oboch rodičov skôr ako mal šesť rokov. Ujal sa ho duchovný guru, s ktorým cestoval po Indii pred usadením sa vo Váránasí.
Je ťažké povedať, či má v skutočnosti naozaj 123 rokov, pretože jediný vierohodný záznam o jeho veku pochádza z chrámového registra a následne z jeho pasu.
V roku 2016, keď sa o ňom písalo taktiež kvôli dátumu narodenia, povedal: „Vediem jednoduchý a disciplinovaný život. Jem veľmi jednoducho - iba varené jedlo bez oleja alebo korenia, ryžu a varenú šošovicu s niekoľkými zelenými paprikami. Vyhýbam sa konzumácii mlieka alebo ovocia, pretože si myslím, že ide o ozdobné jedlá. V detstve som veľa dní spal s lačným žalúdkom."
Pred tromi rokmi sa pokúšal, aby jeho vek a štatút bol potvrdený aj Guinnessovou knihou svetových rekordov. Kvôli ťažkostiam pri dokazovaní jeho veku sa to ešte nepodarilo.
Swami Sivananda, ktorý sa narodil v Indii v koloniálnom období bez elektriny, áut a telefónov tvrdí, že nie je nadšený novou technológiou a dáva prednosť tomu, aby bol sám. Muž spáva na podložke na zemi a ako vankúš používa drevenú dosku. „Starší ľudia boli spokojní s menším počtom vecí. V súčasnosti sú ľudia nešťastní, nezdraví, a stali sa nepoctivými, čo ma veľmi trápi. Chcem len, aby ľudia boli šťastní, zdraví a mierumilovní."
Doposiaľ najstaršou osobou bola Jeanne Louise Calment (narodená 21. februára 1875, zomrela 4. augusta 1997) z Arles, Francúzsko, ktorá dosiahla vek 122 rokov a 164 dní.
Najstaršia žijúca osoba uznaná Spoločnosťou Guinnessových svetových rekordov a uvedená aj v jej Guinnessovej knihe svetových rekordov je Kane Tanaka z Japonska: 116 rokov a 278 dní.
Najstarší človek na svete má vraj neuveriteľných 145 rokov
28.08.2016 https://www.topky.sk/cl/11/1571155/Najstarsi-clovek-na-svete-ma-vraj-neuveritelnych-145-rokov--Tuzi-len-po-jednom
JAKARTA - Najstarším žijúcim človekom je zrejme Indonézan, ktorý tvrdí, že má 145 rokov. Podľa údajov na jeho občianskom preukaze sa narodil 31. decembra 1870 a miestne úrady tento dátum potvrdili ako pravdivý, napísal server The Telegraph.
Ak sa uvádzaný vek Mbaha Gothoa, ktorého oficiálne meno je Sodimejo, potvrdí z nezávislých zdrojov, pôjde o najdlhšie žijúceho človeka v zaznamenaných dejinách vôbec. Zatiaľ tento rekord patrí Francúzke Jeanne Calmentovej, ktorá zomrela v roku 1997, keď mala 122 rokov a 164 dní.
Gotho však po ešte dlhšom živote už príliš netúži. "Prajem si umrieť. Všetci moji vnuci sú už nezávislí," povedal tento týždeň indonézskym médiám starec, ktorý prežil desať súrodencov aj všetky svoje deti. Jeho najbližšími príbuznými sú pravnuci, prapravnuci a deti prapravnukov
Jeden z potomkov novinárom oznámil, že sa pradedo pripravuje na smrť už od svojich 122 rokov. Dokonca si kúpil miesto na hrob v blízkosti svojich zosnulých detí. "Náhrobný kameň tam stojí už od roku 1992," povedal jeden z pravnukov.
Najstarší muž ktorý údajne žil 256 rokov odhalil pred smrťou svoje tajomstvo
Publikované 19/08/2016. Podľa článku v New York Times z roku 1930, Wu Chung-chieh, profesor na Chengdu univerzite, objavil záznamy Čínskej cisárskej vlády z roku 1827 o tom, ako Li Ching-Yuen slávil svoje 150 narodeniny. Neskoršie dokumenty z roku 1877 zaznamenávali jeho 200 ročné narodeniny. V roku 1928 New York Times napísal, že veľa starých ľudí z Li-ovho okolia vedelo, že ich starí otcovia ho poznali, keď boli malými chlapcami a v tom čase bol Li dospelý muž.
Príbeh dlhovekého muža
Li Ching-Yuen údajne začal svoju kariéru ako bylinkár vo veku 10 rokov, keď bylinky zbieral v horských pásmach a učil sa o ich účinkoch na dlhovekosť. V priebehu takmer 40 rokov jedol len bylinky, ako huba Lingzhi, Goji berry (Kustovnica čínska), divoký ženšen, He Shou Wu (Hriva čierneho vraníka), Gotu kola a ryžové víno. V roku 1749, vo veku 71 rokov, sa pripojil k čínskej armáde ako učiteľ bojových umení. Li povedal, že bol v spoločnosti veľmi milovaný, a tak sa oženil 23-krát a splodil viac ako 200 detí. Podľa všeobecne uznávaných príbehov rozprávaných v jeho provincii, Li vedel čítať a písať ako dieťa. Na svoje 10. narodeniny odcestoval do čínskych provincií Gansu, Shanxi, do Tibetu, do provincie Annam vo Vietname, do Thajska a do Mandžuska zbierať bylinky. Počas prvých sto rokov svojho života sa venoval tomuto povolaniu. Neskôr začal s predajom zozbieraných bylín. Li predával Lingzhi, Goji, divoký ženšen, He Shou Wu a Gotu kola spolu s ďalšími čínskymi bylinkami, pričom sa sám živil týmito bylinkami a pil ryžové víno.
Nebol jediný
Ako povedal jeden z jeho žiakov, Li kedysi stretol ešte staršieho muža vo veku 500 rokov, ktorý ho naučil cvičenie Qigong a dal mu diétne odporúčania, ktoré by mu pomohli predĺžiť jeho život do nadľudských pomerov. Čo sa môžeme okrem cvičenia Qigong a bylinkovej stravy ešte naučiť od tohto „Majstra dlhovekosti“? A čo tak toto: Na smrteľnej posteli Li slávnostne prehlásil: „Urobil som všetko, čo som mal urobiť na tomto svete.“ Mohli by jeho posledné mierumilovné slová odhaľovať jedno z najväčších tajomstiev dlhého a prosperujúceho života? Je zaujímavé si všimnúť, že na Západe sa často učíme veriť, že starnutie je niečo, čo musí byť „porazené“ s high-tech infračervenými zariadeniami a najmodernejšími liekmi.
Jeho tajomstvo dlhého zdravia
Opýtali sme sa Li-ho, aké je jeho tajomstvo pre dlhovekosť. Toto bola jeho odpoveď:
„Udržujte si pokoj v srdci, sedávajte ako korytnačka, kráčajte veselo ako holub a spávajte ako pes.“
Tieto slová mu vštepoval Wu Pei-fu, bojovník, ktorý ho vzal do svojho domu a učil ho tajomstvo extrémne dlhého života. Li tvrdil, že vnútorný pokoj a mier v kombinácii s dýchacími technikami sú tajomstvom pre neuveriteľne dlhý život. Je zrejmé, že aj jeho diéta by mohla zohrávať veľkú úlohu. Je ale fascinujúce, že tento starý človek prisudzuje svoj dlhý život stavu svojej mysle.
Prečo je tomu tak ťažké uveriť?
Priemerná dĺžka života v západnom svete sa v súčasnosti pohybuje medzi 70 až 85 rokov, a preto myšlienka na niekoho, kto žije viac ako 100 rokov, sa javí ako pritiahnutá za vlasy. Predstava, že by niekto žil cez 200 rokov sa zdá byť veľmi podozrivá. Ale prečo neveríme, že ľudia môžu žiť tak dlho? Musíme mať na pamäti, že niektorí ľudia na tomto svete nežijú vyčerpávajúci život, nemusia sa vyrovnávať so stresom kvôli dlhom, nedýchajú znečistený mestský vzduch a pravidelne cvičia. Nejedia rafinovaný cukor a múku, či akékoľvek iné potraviny nasiaknuté pesticídmi. Nejedia štandardnú európsko-americkú stravu, ako sú tučné mäso, sladké zákusky, či geneticky modifikované potraviny. Žiadne antibiotiká. Žiaden alkohol a žiaden tabak. Ich strava nevylučuje len nezdravé potraviny, ale zahŕňa aj superpotraviny a bylinky, ktoré sú ako steroidy pre vaše orgány a imunitný systém. Títo ľudia trávia svoj voľný čas v prírode, kde vykonávajú dýchacie techniky a meditácie, ktoré preukázateľne zlepšujú psychické, telesné a emocionálne zdravie. Robia veci jednoducho, majú dostatok spánku a trávia veľa času na slnku. Keď máme príležitosť oddýchnuť si na slnku, cítime sa hneď mladší a nazývame to „dovolenkou“. Predstavte si, že svoj život trávite niekde v horách, kde dosiahnete úplnú mentálnu, duchovnú a fyzickú pohodu. Nepochybujem o tom, že ak by sme všetci robili tie veci, o ktorých by sme vedeli, že ich máme robiť, tak 100 ročný život bude samozrejmosťou. Ak by sme liečili svoje telo správne, kto vie, ako dlho by sme mohli žiť?
5 žien, ktoré sa narodili v 19. a zomreli v 21. storočí!
Susannah Mushatt Jones, Misao Okawa, Gertrude Weaver, Emma Morano, Jeralean Talley.
Aj keď v dnešnej dobe sa mnoho ľudí snaží riadiť heslom „žiť rýchlo a zomrieť mladý,“ určite si drvivá väčšina z nás želá žiť veľmi, veľmi, veľmi dlho. Bohužiaľ liek k dlhovekosti ľudia zatiaľ nenašli. Nájdu sa však medzi nami takí ľudia, ktorým sa svojim vekom podarilo pokoriť hranicu 100 rokov.
Tieto výnimočné dámy reprezentujú posledných ľudí na tejto planéte, ktorí sa narodili v 19. storočí, teda ešte pred rokom 1900. Ani si nedokážeme predstaviť, koľko významných (dobrých či zlých) udalostí histórie sa im podarilo zažiť.. obe svetové vojny, vynález televízie, prvý let do vesmíru.. a dožili sa až dnešnej doby internetu.
Podľa týchto žien je tajomstvom dlhovekosti dostatok spánku, zostať aktívny, cvičiť každý deň a jesť jedlá, ktoré máte radi.
Vyzerá to tak, že stačí
žiť zdravý život a byť šťastný.
A to je všetko?
ÁNO!
Susannah Mushatt Jones z USA: 116 rokov a 311 dní
(narodila sa 6. júla 1899, zomrela 12. mája 2016)
Misao Okawa z Japonska: 117 rokov a 27 dní
(narodila sa 5. marca 1898, zomrela 1. apríla 2015)
Gertrude Weaver, Arkansas, USA: 116 rokov a 276 dní
(narodila sa 4. júla 1898, zomrela 6. apríla 2015)
Emma Morano z Talianska: 117 rokov a 137 dní
(narodila sa 29. novembra 1899, zomrela 15. apríla 2017)
Jeralean Talley z USA: 116 rokov a 25 dní
(narodila sa 23. mája 1899, zomrela 17. júna 2015)
Na tróne kráľovnej dlhovekosti sedí Jeanne Calment z Árles, Francúzsko:
122 rokov a 164 dní
(narodila sa 21. februára 1875, zomrela 4. augusta 1997)