OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

MUDr. Milan NAGY knihy :)  books

Ubytovňa

PROTIZÁKONNÉ  ROZHODNUTIE  ÚRADU

PÝTAME SA S OBAVAMI:

JE  IBA  TOTO  JEDNO  JEHO  ROZHODNUTIE  PROTIZÁKONNÉ?

Odvolanie voči povoleniu stavebného úradu

Okresný úrad Trnava odbor výstavby a bytovej politiky, Kollárova č. 8, Trnava,   cestou: Mesto Holíč, Bratislavská 5, 908 51  Holíč.      Vec: Odvolanie                                                                                V Holíči dňa: 26.03.2019.         

I.

Dňa 05.03.2019 vydalo Mesto Holíč ako príslušný Stavebný úrad rozhodnutie – dodatočné povolenie stavby, sp.zn.: 10552/18, ktorým dodatočne povolilo stavbu „Robotníckeho ubytovacieho zariadenia“ na pozemku registra „C“ p.č. 130, 131/8 na ul. Sv. Anny súp. č. 459 v k-ú. Holíč žiadateľovi STAVOIMPEX Holíč, spol. s r.o., Nám. Mieru 20, Holíč.

Rozhodnutie stavebného úradu o dodatočnom povolení stavby bolo účastníkovi konania – p. Darine Nagyovej, Ul. Sv. Anny 450/2, Holíč, doručené dňa 13.3.2019, ktorá v zákonnej lehote 15 dní odo dňa jeho doručenia podáva prostredníctvom svojho  právneho zástupcu toto odvolanie.

V odvolaní vychádzame z námietok podaných počas konania, s ktorými sa stavebný úrad vysporiadal nedostatočne, namietame zmeškanie lehoty pre podanie žiadosti o dodatočné povolenie zo strany stavebníka a namietame tiež nedostatočnosť podkladov pre vydanie dodatočného stavebného povolenia. Toto odvolanie odôvodňujeme naseldovne.

II.

Podľa výzvy č. Stavebného úradu zo dňa 23.08.2018, č.k.: 5314/18, vlastník nepovolenej zmeny dokončenej stavby mal v lehote do 60 dní od jej doručenia predložiť žiadosť o dodatočné povolenie vrátane dokladov, že dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom a osobitnými právnymi predpismi, najmä cieľmi a zámermi územného plánovania, najmä preukázať súlad s platnou územnoplánovacou dokumentáciou z hľadiska súladu s navrhovaným funkčným využitím predmetnej stavby. Ako je uvedené vyššie, vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby vecnú podmienku výzvy i zákona nesplnil – nepreukázal súlad s cieľmi a zámermi územného plánovania, čo bolo jeho povinnosťou preukázať. Podľa oznámenia (verejná vyhláška) aj odtlačku pečiatky, stavebný úrad prijal žiadosť o dodatočné povolenie dňa 14.12.2018. ak by to malo byť v lehote 60 dní od doručenia výzvy, výzva by nesmela byť doručená / oznámená neskôr ako dňa 15.10.2018. Účastníkom nie je známy iný úkon stavebného úradu, resp. čo sa dialo, ak doručenie žiadosti o dodatočné povolenie nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby dňa 14.12.2018 sa má uznať ako predloženie v určenej lehote v súlade so zákonom. Stav. zákon v ustanoveniach, podľa ktorých má stavebný úrad postupovať v konaní o dodatočnom povolení stavby neobsahuje úpravu o možnom predĺžení pôvodne určenej lehoty / určení novej lehoty na predloženie žiadosti a dokladov v zmysle § 88a ods. 1 v spojení s ods. 7. Mesto Holíč je stavebným úradom na základe § 117 ods. 1 prvá veta stav. zákona. Podľa druhej vety, pôsobnosť stavebného úradu je preneseným výkonom štátnej správy. Orgány, ktoré vykonávajú štátnu správu sú viazané právnymi úpravami záväznými pre štátne orgány.

Podľa Ústavy SR Čl. 2 ods. 2 „ Štátne orgány sú povinné postupovať podľa zákona“.  Ak zákon štátnym orgánom niečo ukladá tak sú povinné to vykonávať. Teda štátny orgán sa nemôže rozhodovať či bude v konkrétnom prípade rozhodovať v medziach zákona alebo si sám urobí vlastný výklad zákona tým, že ak zákon niečo nezakazuje je to povolené. V súlade s uvedeným čl. Ústavy štátny orgán môže robiť iba to čo mu zákon dovoľuje.

Nie je preto možné sa stotožniť vyjadrením stavebného úradu, k tejto námietke vo forme, že „žiadosť stavebníka o predĺženie lehoty na doplnenie podania stavebný úrad akceptoval, zákonný predpis túto možnosť výslovne nevylučuje.“

Stavebný úrad podľa nášho názoru v súlade s ust. § 30 ods. 1 písm. d)  Správneho poriadku  a v súlade s výzvou stavebného orgánu zo dňa 23.8.2018 mal postupovať tak, že konanie začaté podľa §88 a §88a stavebného zákona o odstránení neopovelenej stavby resp. o dodatočnom povolení stavby mal zastaviť. V zmysle § 30 ods. 1 písm. d)  Správneho poriadku: „Správny orgán konanie zastaví, ak účastník konania na výzvu správneho orgánu v určenej lehote neodstránil nedostatky svojho podania a bol o možnosti zastavenia konania poučený.

Skutočnosť, že stavebník bol o tejto možnosti poučený dokazuje samotná výzva Stavebného úradu zo dňa 23.08.2018, sp.zn.: 5314/18.

Okrem toho, že podľa výzvy Stavebného úradu zo dňa 23.08.2018, sp.zn.: 5314/18, vlastník nepovolenej zmeny dokončenej stavby mal v lehote do 60 dní od jej doručenia predložiť žiadosť o dodatočné povolenie a spolu so žiadosťou predložiť aj doklady, že dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom a osobitnými právnymi predpismi, najmä cieľmi a zámermi územného plánovania, najmä preukázať súlad s platnou územnoplánovacou dokumentáciou z hľadiska súladu s navrhovaným funkčným využitím predmetnej stavby. Vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby vecnú podmienku výzvy i zákona nesplnil na základe nasledovných sktučoností:

1.) Doklad o súlade s cieľmi a zámermi územného plánovania nemá kto vystaviť, keďže Mesto Holíč je stavebným úradom v rámci preneseného výkonu štátnej správy, a tomu to neumožňuje stav. zákon. V spise sa nachádza stanovisko Mesta Holíč č. 7247/2018/VaŽP zo dňa 14.09.2018 k zámeru z hľadiska platného územného plánu Mesta Holíč. Táto listina je právne bezvýznamná. Podobne sa k uvedenej listine vyjadrilo aj Mesto Holíč ako príslušný stabený úrad v rozhodnutí o dodatočnom povelení stavby na str. 23 uviedlo, že ide len o stanovisko mesta, ktoré nie je stanoviskom dotknutého orgánu.

2.) V spise sa nachádza záväzné stanovisko Okresného riaditeľstva HaZZ SR v Skalici zo dňa 28.06.2018. Projektová dokumentácia v spise, ktorú vypracoval Ing. Igor Švec, je z 10/ 2018. Z porovnania dátumov je zrejmé, dotknutý orgán (OR HaZZ SR v Skalici) sa nevyjadril k projektovej dokumentácii, ktorú vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby priložil k žiadosti o jej dodatočné povolenie. Na základe toho možno odvodiť, že vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby nepredložil doklad o tom, že jej dodatočné povolenie nie je v rozpore s osobitnými predpismi o požiarnej ochrane, teda že nesplnil podmienku výzvy stavebného úradu zo dňa 23.08.2018 ani podmienku stavebného zákona v znení vykonávacej vyhlášky č. 453/2000 Z. z.

3.) V spise sa nachádza rozhodnutie Okresného úradu Skalica, katastrálny odbor, zo dňa 07.01.2019, ktorým k tomu dňu povolil vklad vlastníckeho práva k novovytvorenému pozemku parc. č. 131/8 o výmere 82 m2 , odčlenený z pozemku registra C KN parc. č. 131/1 v prospech STAVOIMPEX Holíč, s.r.o. IČO 36234311. Z rozhodnutia vyplýva, že vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby v čase podania žiadosti o jej dodatočné povolenie dňa 14.12.2018 nedisponoval vlastníckym právom k parcele č. 131/8 a podľa obsahu spisu ani iným právom, pričom preukázanie vlastníckeho práva alebo iného práva k pozemku v zmysle § 139 ods. 1 stav. zákona je neodpustiteľnou podmienkou. Podľa § 58 ods. 2 prvá veta stav. zákona, stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu. Z toho možno odvodiť, že vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby nesplnil podmienku výzvy stavebného úradu zo dňa 23.08.2018 ani podmienku stavebného zákona.

4.) Žiadosť prijatú dňa 14.12.2018 vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby podal na tlačive, ktoré Mesto Holíč používa pre prípady dodatočného povoľovania stavieb. V časti o skutkovom popise stavby – stav rozostavanosti uviedol: „začatie rekonštrukcie“. Jednak to nie je popis stavby, lebo stav. zákon neupravuje pojem "rekonštrukcia", a jednak nezodpovedá zisteniam ŠSD skutkového stavu o rozsahu bez povolenia / súhlasu vykonaných stavebných prác, ktoré sa uvádzajú v rozhodnutí o prerušení konania zo dňa 23.08.2018. Na základe tohto možno odvodiť, že vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby vedome uviedol nepravdivý údaj. Okrem toho, ani celkový opis stavby nie je opisom stavby, jeho technických parametrov, napr. ubytovacia kapacita (počet lôžok). Počet buniek nemá výpovednú hodnotu. S ohľadom na tvrdenie v dokumentácii, že stavba je ubytovacím zariadením, údaj v žiadosti, že bunky sú obytné a že v stavbe je (nejaké) obytné zariadenie (v žiadosti ako zar.), je popretím nielen údaja v projektovej dokumentácii, ale aj údajov v žiadosti – „dočasné ubytovanie externých zamestnancov“. Obytné miestnosti slúžia na bývanie a neslúžia na ubytovanie. A naopak, ubytovacie zariadenie slúži na ubytovanie a nie na bývanie. Predpisy (zákony, vyhlášky, STN) neupravujú pojmy: „obytné bunky“ a „obytné zariadenia“, ani „dočasné ubytovanie“. Ak účelom zmeny v užívaní dokončenej stavby je ubytovanie externých(?) zamestnancov, podľa dokumentácie zahraničných, potom je pochybné zatriedenie do skupiny stavieb pre obchod a služby a na taký účel navrhovaná stavba nespĺňa ani kritérium krátkodobých pobytov ako ju uvádza § 43c ods. 1 písm. a) stav. zákona pre časť nebytových budov, ktoré sa môžu stať súčasťou občianskeho vybavenia územia v zmysle § 12 ods. 10 písm. a) vyhl. č. 55/2001 Z. z., ale iba vtedy, ak spĺňajú všetky upravené, ustálené kritériá. Pracovné zmluvy vrátane zmlúv so zamestnancami zo zahraničia nie sú jedno-, dvoj- až trojtýždňové kontrakty, čo možno ešte akceptovať ako krátkodobý pobyt, zodpovedajúci hranici dovolenkových pobytov v tuzemsku či zahraničí. Mesačné a dlhšie ubytovanie, ktoré je bežné v podmienkach pracovno-pracovných vzťahov s dochádzajúcimi osobami, ktoré prespávajú v zariadení (ubytovni), ktoré im zabezpečuje zamestnávateľ, nemožno uznať za krátkodobé pobyty, a to ani vtedy, ak sa striedajú zamestnanci v turnusoch.

5.) Podľa žiadosti, plánuje sa pokračovať v stavbe (v tlačive ako ukončiť) dodávateľsky. Dodávateľom by mal byť STAVOIMPEX, s.r.o., Holíč. Podľa žiadosti, táto spoločnosť je vlastníkom stavby. Ak vlastník stavby stavia pre svoju potrebu, stavba sa zhotovuje svojpomocne - pomocou vlastných prostriedkov a pracovníkov.

6.) Stavba „Robotnícke ubytovacie zariadenie“ sa nachádza v ÚP mesta Holíč v jeho modrej zóne, vyhradenej pre občiansku vybavenosť obce, kam patria len nebytové budovy. Podľa §43c stavebného zákona č. 50/76 Zb. sú nebytové budovy stavby, v ktorých je viac ako polovica ich využiteľnej plochy určená na nebytové účely.

Podľa ÚP Mesta Holíč v znení zmien a doplnkov 01 až 03, územie mesta je rozdelené na obecné štvrte a tie na urbanistické bloky, posudzovaná stavba sa nachádza vo štvrti I. Centrum, pričom regulatívy sú definované ako celomestské a štvrťové. V rámci celomestských sú definované regulatívy funkčného využitia územia, pričom sa odlišujú podľa funkcie, pre riešenie občianskeho vybavenia so sociálnou infraštruktúrou v zmysle § 12 ods. 4 písm. g) stav. zákona (v regulatívoch ako občianska vybavenosť a sociálna infraštruktúra) je platný tento regulatív: "v ostatných mestských štvrtiach sa bude rozvíjať hlavne komerčná vybavenosť na základe podnikateľských aktivít v rámci prípustného doplnenia funkčných plôch bývania" Navrhované dodatočné povolenie zmeny v užívaní stavby a s ňou spojenej zmeny dokončenej stavby nespĺňa regulatív funkčného využitia územia občianske vybavenie riešiť v rámci prípustného doplnenia funkčných plôch bývania. V rámci štvrťových regulatívov sú pre štvrť Chalupy a urbanistický blok č. 2 definované regulatívy: a) priestorového usporiadania b) funkčného využitia c) ochranné.

Ako súčasť regulatívov priestorového usporiadania sa uvádzajú stavebné intervencie - rekonštrukcie. Tento pojem nie je upravený, ani ÚP Mesta Holíč neobsahuje "výklad" na účely aplikácie VZN, ktorým bola vyhlásená záväzná časť ÚP Mesta Holíč v znení ZaD. Rekonštrukcia vo všeobecnosti predstavuje opätovné zostrojenie, uvedenie do pôvodného stavu (rekonštrukcia hradu, rekonštrukcia deja, napr. dopravnej nehody). Pri stavbách by sa mal použiť tvar obnova. Pojem "rekonštrukcia" v spojení so stavbou niet dôvodu interpretovať ako ekvivalent zmeny dokončenej stavby formou stavebných úprav. Osobitne, ak je to spojené so zmenou v užívaní stavby, teda na iný účel, ktorý vyžaduje podstatné vnútorné i vonkajšie stavebné úpravy. Navyše, ak nový účel stavby vyžaduje zároveň novú organizáciu dopravy. Z hľadiska terminologického, navrhované dodatočné povolenie zmeny v užívaní stavby a s ňou spojenej zmeny dokončenej stavby nespĺňa regulatív priestorového usporiadania stavebné intervencie v rámci prípustnej formy - rekonštrukcia. Ako súčasť regulatívov funkčného využitia sa uvádza: v urbanistických blokoch 1, 2, 3 nelokalizovať formy hromadného bývania.

V predmetnom území situovať bývanie a zariadenia občianskej vybavenosti formou využitia parteru, resp. vyčlenením niektorých objektov na účely prechodného ubytovania – penzióny, malé hotelíky, občerstvovacie zariadenia, služby. Zo znenia záväznej časti nemožno zistiť ako postupom sa má / môže dospieť k vyčleneniu tej-ktorej stavby na účely prechodného ubytovania. V spise niet dokladu o takom vyčlenení práve budovy, ktorej nepovolená zmena v spojení so zmenou v užívaní je predmetom konania o dodatočnom povolení. Bez ohľadu na to, robotnícka ubytovňa nie je ani penziónom, ani malým hotelíkom, ani občerstvovacím zariadením. To, že nie je stavbou určenou na služby potvrdzuje, že je navrhnutá na účel ako podniková ubytovňa.

Na základe uvedeného možno odvodiť, že vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby spojenej so zmenou v užívaní stavby nepreukázal, že dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom, ale na základe predložených dokladov (projektová dokumentácia a žiadosť) sa preukázalo, že nie je v súlade s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom, hlavne s cieľmi a zámermi územného plánovania ako ich upravuje záväzná časť ÚP Mesta Holíč v znení ZaD.

7.) Stavebný úrad oznámil účastníkovi konania – p. Darine Nagyovej Rozhodnutie o dodatočnom povolení stavby, sp.zn.: 10552/18, zo dňa 05.03.2019 doručením písomného vyhotovenia tohto rozhodnutia. V spise je však doložená plná moc na zastupovanie v správnom konaní tejto účastníčky konania advokátom – JUDr. Annou Mišekovou. Ide o plnú moc, ktorá nie je určená na jeden konkrétny úkon ale na celé správne konanie. Podľa §25 ods. 5) Správneho poriadku: „Ak má účastník konania zástupcu so plnomocenstvom na celé konanie, písomnosť určená do vlastných rúk sa doručuje iba tomu zástupcovi.“ Správny orgán teda postupoval v rozpore s ustanovením správneho poriadku 2x,  a to tak, že doručil písomnosť určenú do vlastných rúk priamo účastníkovi konania, ktorý má právneho zástupcu na celé konanie, a súčasne nedoručil takúto písomnosť samotnému právnemu zástupcovi.

III.

Ak bola stavba začatá bez právoplatného stavebného povolenia, ktoré už bolo vydané, stavebný úrad posúdi súlad stavby s verejnými záujmami na základe záväzných stanovísk podľa § 140b a podkladov predložených v stavebnom konaní.

Na základe uvedenej úpravy dôkazné bremeno, že dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami, plne prechádza na vlastníka nepovolenej stavby, ktorý sa dopustil nezákonnej činnosti.

V zmysle uvedeného možno odvodiť, že vlastník nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby spojenej so zmenou v užívaní stavby nepreukázal, že dodatočné povolenie nie je v rozpore s verejnými záujmami chránenými stavebným zákonom, ale na základe predložených dokladov (projektová dokumentácia a žiadosť) sa preukázalo, že nie je v súlade s verenými záujmami chránenými stavebným zákonom, hlavne s cieľmi a zámermi územného plánovania ako ich upravuje záväzná časť ÚP Mesta Holíč v znení ZaD, čo bolo jeho povinnosťou preukázať.

Na základe všetkých uvedených námietok možno vysloviť odôvodnenú požiadavku zamietnuť žiadosť o dodatočné povolenie (zmeny dokončenej) stavby a s ňou spojenú žiadosť o povolenie zmeny v užívaní stavby v zmysle § 88a ods. 2 v spojení s § 85 ods. 3 stav. zákona a nariadiť odstránenie nepovolenej (zmeny dokončenej) stavby v súlade s § 88a ods. 2 a ods. 6 písm. a) v spojení s § 88 ods. 1 písm. b) stav. zákona.

Dikcia zákona (§ 88a ods. 2 a opakovane § 88a ods. 5) nepripúšťa správnu úvahu ani predĺženie lehôt pri dodatočnom povoľovaní stavieb. Stavebný úrad má ex lege nariadiť odstránenie stavby, ak vlastník stavby nepredloží v určenej lehote požadované doklady.

Z  dôvodov uvedených v tomto odvolaní, ktoré nadväzuje na naše námietky uplatnené na ústnom pojednávaní a miestnom zisťovaní dňa 01.02.2019, považujeme napadnuté rozhodnutie za protizákonné. 

Žiadame, aby  príslušný správny odvolací  orgán po preskúmení rozhodnutia o dodatočnom povolení stavby, vydaného Mestom Holíč ako príslušným stavebným úradom, sp.zn.: 10552/18, zo dňa 05.03.2019, ktorým bola dodatočne povolená stavba „Robotníckeho ubytovacieho zariadenia“ na pozemku registra „C“ p.č. 130, 131/8 na ul. Sv. Anny súp. č. 459 v k-ú. Holíč žiadateľovi STAVOIMPEX Holíč, spol. s r.o., Nám. Mieru 20, Holíč, toto rozhodnutie zrušil.

Na základe uvedených skutočností, máme za to, že konanie má také vady a nedostatky, ktoré nie je možné odstrániť, a preto navrhujeme, aby toto konanie, sp. zn.: 5314/18,  podľa §88 a §88a stavebného zákona o odstránení nepovolenej stavby resp. o dodatočnom povolení stavby bolo zastavené.

S pozdravom,                                                                                      Darina Nagyová


HISTÓRIA:

Obyvatelia ulice Sv.Anny Holíč, v zastúpení Dr. Milan NAGY, Sv.Anny 2, 90851 Holíč

Mesto Holíč, Bratislavská 5, 90851 Holíč, Ing. Jana Greššová, Stavebný úrad                    V Holíči, 17.07.2018.

Vec: Sp.zn.: 5314/18 OZNÁMENIE o začatí konania o povolení zmeny v užívaní stavby - NESÚHLAS!

My, dolupodpísaní občania, obyvatelia ulice Sv. Anny v Holíči, nesúhlasíme so zámerom žiadateľa STAVOIMPEX Holíč sro zmeniť stavbu „Predajňa“ na ul. Sv.Anny súp. č.459 na „Robotnícke ubytovacie zariadenie“. Žiadame, aby stavebné práce začaté na tejto prestavbe boli okamžite pozastavené.

S úctou, dolupodpísaní obyvatelia (originál petície obsahuje podpisy všetkých obyvateľov ulice Sv. Anny).

Ján Jurkovič, Sv.Anny1 ........................................;   Marta Jurkovičová, Sv.Anny1 ...............................;

Michal Jurkovič, Sv.Anny1 ...................................;   Monika Jurkovičová, Sv.Anny1 ..............................;

MUDr. Milan Nagy, Sv.Anny2 ...............................;  Darina Nagyová, Sv.Anny2 .....................................;

Valéria Nagyová, Sv.Anny2 ....................................;   Jozef Hrazdil, Sv.Anny2A .......................................;

Silvia Hrazdilová, Sv.Anny2A ................................;   Klaudia Hrazdilová, Sv.Anny2A .............................;

Karol Vikor, Sv.Anny2A .........................................;   Marian Sloboda, Sv.Anny5 .....................................;

Blanka Slobodová, Sv.Anny5 ..................................;   Radoslav Masaryk, Sv.Anny6 .................................;

Lenka Masaryková, Sv.Anny6 ................................;   Alois Kunovský, Sv.Anny7 .....................................;

Simona Kunovská, Sv.Anny7 ..................................;   Štefan Hrnčirík, Sv.Anny7 ......................................;

Miroslava Rúsková, Sv.Anny9 ...............................;   Ondrej Lakatoš, Sv.Anny13 ...................................;

Pavol Gavlík, Sibírska34 .......................................;   Eva Gavlíková, Sibírska34 ....................................;

(Originál petície obsahuje podpisy všetkých obyvateľov ulice Sv. Anny.)


Robotnícka ubytovňa

(Otvorený list)

    Včera, 25.7.2018, prebehlo konanie zvolané stavebným úradom Holíč, ktoré bolo vyvolané nesúhlasom obyvateľov ulice Sv. Anny v Holíči s plánovanou zmenou bývalej predajne na „Robotnícke ubytovacie zariadenie“. Zúčastnení: Ing. Jana Greššová ako vedúca stavebného úradu; Ján Skala ako majiteľ objektu; zástupca HaZZ ako sused zozadu; Pavol Gavlík ako sused sprava; Darina Nagyová ako suseda zľava; Dr. Milan Nagy ako zastupujúci Evu Gavlíkovú a obyvateľov ulice.

    Na začiatku jednania vyplynulo, že pán majiteľ začal s rozsiahlou rekonštrukciou objektu bez ohlásenia a príslušných úradných povolení, čo nás prekvapilo najmä vzhľadom k tomu, že ako staviteľ by mal o takýchto povinnostiach stavebníka spojených so stavbou zaiste vedieť a literu zákona ctiť a dodržiavať. Ďalej sme sa od pána staviteľa dozvedeli, že budúci ubytovanci sú mnohonásobne preverení, a že majú pracovné víza a podobné náležitosti potrebné pre zahraničných robotníkov.

    Toto však nebolo predmetom záujmu občanov našej ulice, uvádzam to len na dokreslenie situácie.

    V záujme občanov ulice Sv. Anny je predovšetkým zachovanie pokoja v danej lokalite, ako aj včasné predídenie a zamedzenie akéhokoľvek potenciálneho dôvodu narúšania občianskeho spolunažívania jej rezidentov.

    Ako som si zisťoval, podobné ubytovne takéhoto druhu sú neustálym zdrojom nezhôd medzi občasnými nocľažníkmi a okolo žijúcimi obyvateľmi. Hádky, kriky, roztržky a bitky medzi týmito ubytovancami sú na dennom poriadku, pričom rušenie nočného kľudu je tou najmenšou atrakciou. Z takto prebiehajúceho diskomfortu sú nezhody medzi občasníkmi a trvalými obyvateľmi len zákonitým neblahým dôsledkom. Niet sa preto čo čudovať, že takéto alebo podobné zariadenie v našom susedstve rezolútne odmietame.

    Námietkou voči našej obave z hrubého narúšania bývania bolo, že veď máme predsa políciu, ktorá v takýchto prípadoch kompetentne zasiahne a zjedná nápravu. Okrem toho sa pán Skala zaručil za pokoj vo vnútri objektu počas jeho fungovania. Zaručiť sa za pokoj v okolí objektu však rázne odmietol. S takýmto postojom jednoznačne nesúhlasíme. Odstraňovať zajtra následky dnešných nerozumných rozhodnutí je v príkrom rozpore nielen so zdravým rozumom, ale i s programom Smart Cities, preferovaným Európskou Úniou a vládou SR, v súčasnosti menovite vice-premiérom Richardom Rašim.

    Dúfame, že kompetentní nedopustia, aby sa takéto čosi v tejto doteraz relatívne kľudnej lokalite zrealizovalo. Nepatrí totiž do kategórie „občianska vybavenosť“, akými sú najmä obchody, jasle, škôlky, školy, parky a podobne, ale do kategórie „protiobčianska vybavenosť“, ako sú napríklad aj krčmy, herne, kasína.

    Upozorňujem, že pokiaľ nebudú schopné zamedziť takémuto rušivému zariadeniu príslušné miestne kompetentné úradné osoby, ktorým je predovšetkým tento apel adresovaný, budem žiadať nápravu od ich nadriadených. Obyvatelia ulice Svätej Anny sa nikdy nezmieria so zriadením akéhokoľvek zariadenia v ich blízkom okolí, ktoré by mohlo narúšať občianske spolunažívanie, a nedopustia, aby sa takýmto zariadením znehodnotil ich život, ich domov, v konečnom dôsledku i hodnota a cena ich nehnuteľnosti, ku čomu by jednoznačne došlo, ak by sa na ulici inštaloval predmetný zdroj nepokoja, prípadne akákoľvek jeho obdoba.

S úctou

MUDr. Milan Nagy


Čo patrí podľa zákona pod občiansku vybavenosť vyhradenú modrou zónou v územnom pláne (ÚP):

Občianska vybavenosť (OV) predstavuje široký komplex zariadení a účelovo upravených plôch, ktorých cieľom je uspokojovanie najrozmanitejších potrieb obyvateľov všetkých vekových kategórií. Ako vyplýva z metodického dokumentu "Štandardy minimálnej vybavenosti obcí" Inštitútu urbanizmu a územného plánovania Urbion, tak občianskou vybavenosťou sa rozumejú zariadenia podľa druhu činnosti, ktoré sú zatriedené do funkcií, ktorými sú:

• školstvo     • športové zariadenia     • zdravotníctvo     • sociálne služby     • kultúrne zariadenia     • cestovný ruch     • služby     • finančné služby     • obchod     • verejné stravovanie.

Terminologickú špecifikáciu zariadení OV je možné podľa cit. metodického pokynu odvodiť § 43c zo zákona č. 50/1976 Zb.,  v znení neskorších predpisov . V ods.1 sú definované nebytové budovy ako stavby, v ktorých je viac ako polovica ich využiteľnej podlahovej plochy určená na nebytové účely, pričom sú v písm. a) až m) taxatívne vymenované jednotlivé typy nebytových budov. (Podľa ods. 2 ak sú budovy určené na rôzne účely, rozlišujú sa podľa hlavného účelu, na ktorý pripadá najväčšia časť využiteľnej podlahovej plochy, a v ods. 3 je uvedené, že ak časť nebytovej budovy slúži na bývanie, vzťahujú sa na túto časť požiadavky na bytové budovy.)

§ 43c

 

Nebytové budovy

 

(1) Nebytové budovy sú stavby, v ktorých je viac ako polovica ich využiteľnej podlahovej plochy určená na nebytové účely. Medzi nebytové budovy patria

 

a) hotely, motely, penzióny a ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty,

 

b) budovy pre administratívu, správu a na riadenie, pre banky a pošty,

 

c) budovy pre obchod a služby vrátane autoservisov a čerpacích staníc,

 

d) dopravné a telekomunikačné budovy, stanice, hangáre, depá, garáže a kryté parkoviská,

 

e) priemyselné budovy a sklady, nádrže a silá,

 

f) budovy pre kultúru a na verejnú zábavu, pre múzeá, knižnice a galérie,

 

g) budovy pre školstvo, na vzdelávanie a výskum,

 

h) nemocnice, zdravotnícke a sociálne zariadenia,

 

i) kryté budovy pre šport,

 

j) poľnohospodárske budovy a sklady, stajne a maštale,

 

k) budovy a miesta na vykonávanie náboženských aktivít, krematóriá a cintoríny,

 

l) kultúrne pamiatky, ktoré nie sú bytovými budovami,

 

m) ostatné nebytové budovy, napríklad nápravné zariadenia alebo kasárne.

 

(2) Ak sú budovy určené na rôzne účely, rozlišujú sa podľa hlavného účelu, na ktorý pripadá najväčšia časť využiteľnej podlahovej plochy.

 

(3) Ak časť nebytovej budovy slúži na bývanie, vzťahujú sa na túto časť požiadavky na bytové budovy.

Z horeuvedeného je zrejmé, že zákon nedovoľuje v zónach pre občiansku vybavenosť zariadenia pre dlhodobé bývanie. V odseku 1/a dovoľuje len zariadenia na krátkodobé pobyty, čiže ubytovne hotelového typu (hotely, motely, penzióny a ostatné ubytovacie zariadenia na krátkodobé pobyty). "Robotnícke ubytovacie zariadenie", ako svoj zámer nazval vo svojej žiadosti o stavebné povolenie realizátor prestavby budovy predajne potravín firma STAVOIMPEX sro jej majiteľ a konateľ Ján Skala, určené pre stavebných robotníkov danej firmy, v žiadnom prípade takýmto ubytovaním nie je. Povolenie na takýto typ ubytovania v zóne určenej pre občiansku vybavenosť (pre lepšie ozrejmenie to označme ako "robotnícka slobodáreň") vydané miestnym stavebným úradom je proti dikcii zákona, čiže je protizákonné.


Vysvetlenie pojmov a obrázková príloha:

1.

Nové pravidlá pre výpočet krátkodobého pobytu občanov tretích krajín v Schengenskom priestore:

Nariadenie (EÚ) č. 610/2013 zaviedlo novú jasnejšiu definíciu pojmu krátkodobého pobytu v Schengenskom priestore: "90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia". Od 18. októbra 2013 sa preto na krátkodobé pobyty v Schengenskom priestore vzťahuje nová metóda výpočtu povoleného pobytu.

Príslušné ustanovenia Kódexu schengenských hraníc definujú krátkodobý pobyt ako plánovaný pobyt na území členských štátov, ktorý nepresiahne 90 dní v rámci akéhokoľvek 180-dňového obdobia, čo zahŕňa posúdenie obdobia 180-dní predchádzajúcich každému jednotlivému dňu pobytu.

Za deň vstupu sa považuje prvý deň pobytu na území členských štátov a za deň odchodu sa považuje posledný deň pobytu na území členských štátov. Obdobia pobytu povoleného na základe povolenia na pobyt alebo víza na dlhodobý pobyt sa nezapočítavajú do trvania pobytu na území členských štátov. Cestovatelia majú k dispozícii praktickú pomôcku nazývanú „schengenská kalkulačka“, ktorá im umožní vypočítať dobu maximálneho povoleného pobytu podľa nových pravidiel.

2.

Krátkodobý pobyt v stavebnom zákone:

Pojem "krátkodobý pobyt", ktorý pri takomto type ubytovania v nebytových budovách uvádza zákon č. 50 v § 43c bod 1/a, znamená ubytovanie hotelového typu, (hotel, motel, penzión a pod.), čiže poskytnutie nocľahu s raňajkami počas niekoľkých dní, spravidla v rozsahu do jedného mesiaca.

ZÁVER:

V povolení holíčskeho stavebného úradu ide o prestavbu predajne potravín na "Robotnícku ubytovňu", slúžiacu na ubytovávanie zahraničných (Srbsko, Ukrajina) robotníkov, zamestnancov firmy STAVOIMPEX sro. Primárne teda nejde o krátkodobé ubytovávanie cestovateľov, ako o tom hovorí horeuvedené nariadenie EÚ ("Kódex schengenských hraníc") vysvetľujúce pojem "krátkodobý pobyt" pre udelenie vstupného víza. Nejde tu ani o ubytovňu pre krátkodobé pobyty, ako je to doslovne uvedené v znení zákona č. 50 / 1976 (Stavebný zákon). Tu ide jednoznačne o ubytovanie robotníkov stavebnej firmy STAVOIMPEX, s.r.o.

Povolenie na prestavbu predajne potravín na ul. Sv.Anny v Holíči na ubytovňu pre robotníkov stavebnej firmy v nebytovej budove nachádzajúcej sa v územnom pláne mesta Holíč v zóne pre občiansku vybavenosť je jednoznačne protizákonné.

Z viacerých dôvodov, ale najmä z dôvodu jeho protizákonnosti žiadame jeho zrušenie.

Obyvatelia ulice Svätej Anny v Holíči.


OBRAZOVÁ PRÍLOHA:

Výňatok z územného plánu (ÚP) mesta Holíč s označením budovy predajne potravín:

http://www.uzemneplany.sk/files/ground_planes/holic/parts/zmeny-a-doplnky-c-2/cistopis/drawings/komplexny-navrh-regulativy-rozvoja-zavazna-cast/3-3-4.png

Pohľad zhora - označená predajňa a dotknutí rezidenti bývajúci na ul. Sv.Anny:

Predmetná budova predajne potravín na ul.Sv.Anny v Holíči pred začatím jej prestavby, :

... a po začatí nelegálnej prestavby od 17.7.2018 po dnešný (4.4.2019) stav :

Pohľad od námestia: