OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
 

MUDr. Milan NAGY knihy :)  books

Žiť

Milan

N A G Y

ZAMÝŠĽAM SA

Zamýšľam sa nad bytím.

N i e   nad tým či byť či   n i e,

ale že keď teda som, tak nech niečo zostane.

Mal by som byť načistom, ak mám trochu platným byť.

Prinajmenšom v zásadnom: Tajomné PREČO odkryť.

Neľahká to odpoveď. Ba priam najťažšia, no veď

zmysel bytia nájsť? Ó-ha! Otázka skôr pre boha.

Ale keďže boha má každý v sebe, mám i ja.

I ty! Pomôž. Zaži slasť.

Skúsme hľadať.

Skúsme nájsť.

smiley

 

 „ZMYSLOM ŽIVOTA JE POMÁHAŤ SEBE A DRUHÝM BYŤ DOBRÝ, ZDRAVÝ, BOHATÝ A ŠŤASTNÝ“

wink

DOBRÝ: Byť dobrý je opakom byť zlý.

Vychádzajúc z „Desatora“, ... Cti otca svojho i matku svoju. Nezabiješ. Nezosmilníš. Nepokradneš. Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu. Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho. Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho. ... môžeme jasne definovať čo znamená byť dobrý. Niektoré prikázania sú stručné a jasné: CTI RODIČOV! NESMILNI! NEKRADNI!. Niektoré však možno potrebujú zostručniť a objasniť: NEKLAM! = Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu; NECUDZOLOŽ! = Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho; NELAKOM! = Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho. K úplnosti mi tu chýba ešte jeden dôležitý atribút: NEUBLÍŽ!

Poznámka autora úvahy: Na rozdiel od biblických kritérií, kde muž bol prvoradý a žena na úrovni jeho domestikovaného majetku, dnes sú - takmer! - rovnocenní, preto sú v nasledujúcich riadkoch zrovnoprávnení.

Z aktuálneho slovníka slovenského jazyka:

Nectiť = nemať úctu, neuctievať, nevážiť si, neobdivovať, v tomto prípade svojho rodiča, svojich predkov;

Zabiť = zbaviť života, vziať život, zapríčiniť smrť, nešťastne či úmyselne usmrtiť, zavraždiť;

Smilniť = nezriadene, úporne, čudne, podivne, zvláštne sa oddávať prirodzenému, normálnemu súloženiu spravidla mimomanželskému s druhým pohlavím; alebo súloženiu neprirodzenému, nenormálnemu: homosexuálnemu (s rovnakým pohlavím), zoofilnému (so zvieraťom), pedofilnému (s dieťaťom), nekrofilnému (s mrtvolou);

Kradnúť = neoprávnene si prisvojovať cudziu vec;

Klamať = vedome hovoriť nepravdu, viesť k nesprávnej predstave, zavádzať, mýliť, luhať, podvádzať;

Cudzoložiť = mimomanželsky súložiť, ale aj oddávať sa snivým, melancholickým, tiesnivým, náruživým, vášnivým predstavám, dychtivo si želať mať také súloženie;

Túžiť po majetku iného/inej = lakomiť sa na cudzie, chcieť si privlastniť cudzí majetok;

Ublížiť = spôsobiť fyzickú, psychickú, spoločenskú alebo morálnu ujmu.

Z uvedeného vyplýva zjednodušená charakteristika zlých myšlienok, zlého konania: nečesť, zabitie, smilstvo, krádež, klamstvo, cudzoložstvo, túžba po majetku iného/inej, ublíženie.

Z takéhoto ujasnenia rezultuje opak, čiže dobré myslenie, dobré konanie, DOBRO:

Cti. Nezabi. Nezosmilni. Neukradni. Neoklam. Nescudzolož. Netúž po cudzom majetku. Neublíž.

Z H R N U T I E   P R E   „DOBRÝ“:

BYŤ DOBRÝ ZNAMENÁ CTIŤ SVOJHO RODIČA, NEZABIŤ, NEZOSMILNIŤ, NEUKRADNÚŤ, NEOKLAMAŤ, NESCUDZOLOŽIŤ, NEULAKOMIŤ SA, a NEUBLÍŽIŤ.


frown

ZDRAVÝ: Byť zdravý je opakom byť chorý.

 „Zdravie - blaho telesné, duševné a sociálne; opak choroby, nielen jej neprítomnosť. Zdravie je forma existencie organizmu, ktorá sa buď vylučuje s chorobou, alebo prechádza do choroby. Zdravie je optimálny funkčný stav živého systému v totalite jeho aktívnych a reaktívnych životných prejavov. Toto optimum ako konkrétna totalita možných životných prejavov je rozdielne u jednotlivých druhov a v rámci druhov u populácií, pohlaví, indivíduí, resp. v jednotlivých štádiách individuálneho vývinu. Pojem zdravia je základným pojmom všeobecnej biológie a medicíny. Zdravie sa zvyčajne považovalo a považuje za dobro, ktoré sa človek usiluje zachovať a o ktoré sa snaží (L326;492 L74;837-838).

Svetová zdravotnícka organizácia definuje zdravie ako „stav kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody a nielen ako stav neprítomnosti choroby a slabosti”. Napriek tomu, že to je užitočná a presná definícia, niekto to môže považovať za idealistické a nereálne. Podľa tejto definície SZO, 70 – 95 % populácie je nezdravých. Choroba (lat. morbus; gr. nosos, pathos) - alebo ochorenie (výraz väčšinou používaný vo význame ľahká choroba) je porucha zdravia, presnejšie porucha telesných, kognitívnych, sociálnych a /alebo psychických funkcií, ktoré zreteľne negatívne ovplyvňujú výkonnosť a zdravie organizmu, prípadne sa môžu takéto ovplyvnenia očakávať. Je to súhrn reakcií organizmu na vplyv činiteľov, ktoré môžu vyvolať poškodenie organizmu. Choroba je každá odchýlka od normálneho priebehu životných procesov živočícha a človeka. Choroba je spojená s oslabením napadnutého organizmu alebo jeho časti. Vzniká porušením rovnováhy medzi organizmom a prostredím. Každá choroba má svoje prejavy a príznaky (lek. symptómy). Za istých okolností môže skončiť  smrťou organizmu.

Toľko „múdre knihy“. A čo „zdravý sedliacky rozum“? Tomu sa najviac približuje definícia WHO: Zdravie je stav kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody.

Pokúsme sa teraz zadefinovať štatút vyjadrený pojmom zdravý človek: Zdravý je ten, kto sa cíti byť v stave kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody. Je to ale naozaj tak? Môžeme takúto definíciu považovať za vyčerpávajúcu? Myslím že nie. Myslím že musíme dospieť k objektívnejšej definícii, ktorá zohľadní aj skutkový stav človeka, a nie iba jeho individuálny pocit:

Zdravie je stav fyzickej, duševnej a sociálnej pohody živého organizmu ktorého integrita nie je narušená, alebo ktorého kedysi narušená integrita sa opätovne plne zacelila a naďalej zotrváva v stave kompletnej fyzickej, duševnej a sociálnej pohody.

Z H R N U T I E    P R E   „ZDRAVÝ“

BYŤ ZDRAVÝ ZNAMENÁ BYŤ V STAVE KOMPLETNEJ FYZICKEJ DUŠEVNEJ A SOCIÁLNEJ POHODY BEZ NARUŠENIA INTEGRITY ALEBO PO PLNE ZACELENOM NARUŠENÍ INTEGRITY NAĎALEJ ZOTRVÁVAŤ V STAVE KOMPLETNEJ FYZICKEJ DUŠEVNEJ A SOCIÁLNEJ POHODY.


surprise

BOHATÝ: Byť bohatý je opakom byť chudobný.

Vysvetleniu samotného pojmu „byť bohatý“ predchádza zásadná vec, zaradzujúca všetky predstavy o ňom do dvoch rovín: 1. Byť bohatý materiálne, a 2. Byť bohatý duchovne. Obe tieto roviny spoločne tvoria celkovú hodnotu základného pojmu. Myslím, že prvú časť nemusíme rozoberať príliš zložite a dopodrobna: byť bohatý materiálne je dostatočne jasný pojem zrozumiteľný aj malému dieťaťu a vyjadrime ho zjednodušene všeobecne zaužívaným termínom „milionár“. Sústreďme sa teraz viac na objasňovanie toho druhého, podľa môjho názoru pre život oveľa dôležitejšieho, a predsa tak hmlistého, nejasného rozmeru daného pojmu. Pokúsim sa definovať duchovne bohatého človeka:

Duchovne bohatý je ten, kto je

1. múdry: Veľa vediaci a veľa si pamätajúci; zbierajúci, analyzujúci a triediaci všetky získané informácie; dospievajúci k množstvu použiteľných, overených a odovzdávaných poznatkov; stále a neustále sa vzdelávajúci; zároveň „silnému nedvíha, múdremu neradí“ (= nie je „vlezlý“, premúdrelý);

2. citlivý: empatický; milujúci; taktný; obetavý; šľachetný;

3. zdravý: v maximálnej pohode komplexne telesno-duševne integrovaný;

4. dobrý: láskavý; nápomocný; prajný; radodajný (?); dobrosrdečný;

5. šťastný: úsmevy; blahoželania; štedrosť;

6. materiálne bohatý: nechudobný, nenúdzny, nehladujúci, nestrádajúci; ...

laugh

A sme takmer pred cieľom. Úlohou bolo vyčerpávajúco ale celistvo a výstižne zadefinovať pojem BOHATÝ/BOHATÁ (teraz ma napadlo, že neexistuje ženský ekvivalent spojenia „bohatý človek“!!! – bohatá člova?! – máme čo naprávať!). Ak si pomôžeme výrokom Miku Waltariho „Bohatý je ten, kto sa uspokojí s málom.“, čo je dozaista pravdivé, ale príliš subjektívne, skúsme túto filozoficko-spoločensko-duchovnú kategóriu zovšeobecniť: Materiálne bohatý je ten, kto má veľa peňazí/majetku, všeobecne označovaný ako „milionár“. Duchovne bohatý je ten, kto je 1.MÚDRY = veľa vediaci, veľa si pamätajúci; zbierajúci, analyzujúci a triediaci všetky získané informácie; dospievajúci k množstvu použiteľných, overených a odovzdávaných poznatkov; stále a neustále sa vzdelávajúci; intuitívny; „silnému nedvíha, múdremu neradí“ = nie je "premúdrelý"; 2.CITLIVÝ = empatický; milujúci; taktný; obetavý; šľachetný; 3.ZDRAVÝ = v maximálnej pohode komplexne telesno-duševne integrovaný; 4.DOBRÝ = láskavý; nápomocný; prajný; nezištný; rozdávajúci; srdečný; 5.ŠŤASTNÝ = usmievavý; blahoželajúci; štedrý; spokojný; neustále si bytostne uvedomujúci tok všeoživujúcej životnej sily, dosahujúc potrebnú hĺbku; BOHATÝ je múdry, citlivý, zdravý, dobrý, šťastný milionár, milovaný a milujúci syn, manžel a rodič s IQ nad 120, uspokojaci sa aj s málom.  (Páni, Heuréka!, sedí to na mňa do bodky! = Aj ja som bohatý!) Analogicky  BOHATÁ je múdra, citlivá, zdravá, dobrá, šťastná milionárka, milovaná a milujúca dcéra, manželka a rodička s IQ nad 120, uspokojaca sa aj s málom.

Z H R N U T I E   P R E   „BOHATÝ“

BYŤ BOHATÝ ZNAMENÁ BYŤ MÚDRY CITLIVÝ ZDRAVÝ DOBRÝ ŠŤASTNÝ MILIONÁR, MILOVANÝ MILUJÚCI SYN/DCÉRA MANŽEL/MANŽELKA RODIČ S NADPRIEMERNÝM IQ USPOKOJACI SA S MÁLOM


laugh

ŠŤASTNÝ: Byť šťastný je opakom byť nešťastný.

AKO BYŤ ŠŤASTNÝ : 1. Prejavujte vďačnosť: Keď ste vďační za to čo máte, má to čo máte hneď väčšiu hodnotu. Dobré, že? Takže to, že ste vďační za všetko dobré čo je práve teraz vo vašom živote spôsobuje, že sa cítite šťastne. A nemusíte ani chodiť von a nakupovať. Dáva to zmysel. Bude pre nás veľmi ťažké nájsť šťastie, ak sa nikdy neuspokojíme s tým, čo už máme. 2. Prechovávajte optimizmus: Víťazi majú skvelú schopnosť vyrobiť si vlastný optimizmus. Nezáleží na situácií, úspešný športovec je ten, ktorý aj napriek neúspechom chodí pravidelne na tréningy a trénuje s optimizmom a víziou, že to raz vyjde. Vidí zlyhanie iba ako príležitosť rásť a naučiť sa niečo nové. Ľudia, ktorí myslia optimisticky, vidia svet ako miesto preplnené príležitosťami, hlavne, keď sa snažia. 3. Vyhýbajte sa až priveľmi dlhému premýšľaniu a porovnávaniu: Porovnávanie sa s niekým iným môže byť pre vaše šťastie nákazou. Ak sme nejakým spôsobom „lepší” ako osoba, ku ktorej sa porovnávame, dáva nám to nezdravý pocit nadradenosti. Naše ego sa zväčšuje a BOOOM, najmúdrejší človek na svete! Ak sme zase horší ako osoba, ku ktorej sa porovnávame, zvyčajne to prináša iba pochybnosti o tom, čo robíme a rozptyľuje to všetok pokrok, ktorý sme spravili. Všimol som si, že väčšina tohto porovnávania nemá zdravé základy. Ak skutočne cítite potrebu sa s niekým porovnávať, porovnajte sa so svojou mladšou verziou. 4. Buďte nápomocní a láskaví: Vylučuje to totiž vo vašom mozgu serotonín (serotonín je látka, ktorá má OHROMNE priaznivé účinky na naše zdravie a prináša nám to blažený pocit spokojnosti). Pomôcť niekomu druhému bez toho, aby sme za to niečo očakávali je skvelý spôsob, ako sa cítiť dobre. Ešte lepšia vec je však to, že nielenže sa budete cítiť dobre vy, ak ste niekomu pomohli, ale takisto vás budú inak vnímať ľudia, ktorí sú svedkami vašej pomoci. Aké skvelé, však? Malá poznámka: Úlohou väčšiny antidepresív je vypustiť vo vašom mozgu viac serotonínu. Takže odložte lieky a spravte niečo pre druhých. 5. Starajte sa o medziľudské vzťahy: Najšťastnejší ľudia na svete sú tí, ktorí majú pevné a zmysluplné vzťahy. Vedeli ste o tom, že percento úmrtnosti ľudí sa zdvojnásobí, keď sú ľudia opustení a sami? Je úžasný pocit, mať okolo seba blízkych priateľov, s ktorými môžete zdieľať svoje zážitky a skúsenosti. Cítime sa ako súčasť niečoho, čo má svoj zmysel. 6. Vytvorte si stratégiu, ako si poradiť so všetkým: Ako sa zachováte v tých najhorších situáciách je to, čo tvorí váš charakter. Niekedy sa jednoducho stane niečo zlé. Nedá sa tomu zabrániť. Forrest Gump by o tom vedel rozprávať. Môže byť ťažké vymyslieť nejaké kreatívne riešenie, keď sa niečo zlé stane, ale pomáha mať pripravenú nejakú stratégiu, ktorú môžete hneď použiť. 7. Naučte sa odpúšťať: Pretrvávajúce pocity nenávisti sú hrozné pre vaše šťastie a pohodlie. Vaša myseľ nepozná rozdiel medzi emóciami z minulosti a súčasnosti. Keď niekoho nenávidíte a stále na to myslíte, negatívne myšlienky vás pripravujú o šťastie a pokoj. Vstúpite do stavu nenávisti a zostane to s vami po celý deň. To nie je práve ten najsprávnejší spôsob, ako byť šťastný. 8. Dostaňte sa do stavu „flow“: Flow je stav, keď sa vám zdá, akoby sa čas zastavil. Keď ste tak sústredení na to čo robíte, že sa stávate tým, čo robíte a nevnímate veci okolo seba. Nie ste hladní, ospalí ani emotívni. Ste absolútne „zažratí“ do aktivity ktorú robíte. Nič vás nerozptyľuje alebo neprerušuje vašu sústredenosť. 9. Vychutnávajte si potešenia: Skutočné šťastie nemôže existovať bez užívania si života. V dnešnom rýchlom a unáhlenom svete je veľmi ľahké zabudnúť na to, že si treba život vychutnávať. Keď na to zabúdame, doslova sami seba okrádame o tie čarovné chvíle. Vychutnávanie je to veľmi jednoduchá vec, ktorá je však jedna z najdôležitejších, ak chcete viesť šťastný život. 10. Oddajte sa vašim cieľom: Buďte odhodlaní dosiahnuť vaše ciele, nech to stojí, čo stojí. Vložte do toho celé svoje srdce a uvidíte, akou silou vás to obdarí. Čarovné veci sa začnú diať, keď sa rozhodneme, že spravíme všetko preto, aby sme sa niekam dostali. Keď ste naplno odhodlaní že niečo spravíte, nemáte inú možnosť než to spraviť. Je to paradox, že keď nemáte na výber – keď si to nemôžete rozmyslieť – podvedome vás to spraví šťastnejšími, pretože sa to stalo vaším poslaním. 11. Praktikujte duchovno: Keď praktikujeme duchovno alebo náboženstvo, poznávame, že život je bohatší ako si myslíme. Zavrhneme myšlienky, že my sme stredom vesmíru. Umožňuje nám to spojiť sa so zdrojom ktorý všetko stvoril, a pomáha nám to spojiť sa so všetkým čo existuje. Niekoľkí z najúspešnejších ľudí ktorých poznám sú presvedčení že robia to, na čo boli predurčení. 12. Starajte sa o svoje telo: Kritická vec, pokiaľ chcete byť najšťastnejšou osobu, je starať sa o svoje telo. Ak vaša fyzická energia nie je vo forme, potom bude negatívne ovplyvnená aj vaša mentálna energia (sústredenie), vaša emočná energia (vaše pocity) a vaša duchovná energia (vaše poslanie). Vedeli ste, že klinické testy na ľuďoch, ktorí trpeli depresiami ukázali, že pravidelné cvičenie zvyšuje ich level šťastia viac ako akékoľvek lieky? A to nie je všetko: o šesť mesiacov neskôr ľudia, ktorí boli súčasťou experimentu a cvičili, mali menšiu pravdepodobnosť, že sa opäť dostanú do depresie, pretože mali skvelý pocit, že niečo dosiahli a že za niečo stoja.

Z H R N U T I E   P R E   „ŠŤASTNÝ“

BYŤ ŠŤASTNÝ ZNAMENÁ BYŤ VĎAČNÝ OPTIMISTICKÝ NÁPOMOCNÝ LÁSKAVÝ SÚSTREDENÝ A DUCHOVNE AKTÍVNY, DLHO NEPREMÝŠĽAJÚCI A NEPOROVNÁVAJÚCI, UDRŽIAVAJÚCI DOBRÉ MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY, SNAŽIACI SA PORADIŤ SI SO VŠETKÝM, ODPÚŠŤAJÚCI, VYCHUTNÁVAJÚCI SI POTEŠENIA, DOSAHUJÚCI SVOJE CIELE A STARAJÚCI SA O SVOJE TELO.

yes

G E N E R Á L N Y     S Ú H R N

BYŤ DOBRÝ ZNAMENÁ CTIŤ SVOJHO RODIČA, NEZABIŤ, NEZOSMILNIŤ, NEUKRADNÚŤ, NEOKLAMAŤ, NESCUDZOLOŽIŤ, NEULAKOMIŤ SA, a NEUBLÍŽIŤ.

BYŤ ZDRAVÝ ZNAMENÁ BYŤ V STAVE KOMPLETNEJ FYZICKEJ DUŠEVNEJ A SOCIÁLNEJ POHODY BEZ NARUŠENIA INTEGRITY, ALEBO PO PLNE ZACELENOM NARUŠENÍ INTEGRITY NAĎALEJ ZOTRVÁVAŤ V STAVE KOMPLETNEJ FYZICKEJ DUŠEVNEJ A SOCIÁLNEJ POHODY.

BYŤ BOHATÝ ZNAMENÁ BYŤ MÚDRY CITLIVÝ ZDRAVÝ DOBRÝ ŠŤASTNÝ MILIONÁR, MILOVANÝ MILUJÚCI SYN/DCÉRA MANŽEL/MANŽELKA RODIČ S NADPRIEMERNÝM IQ USPOKOJACI SA S MÁLOM.

BYŤ ŠŤASTNÝ ZNAMENÁ BYŤ VĎAČNÝ OPTIMISTICKÝ NÁPOMOCNÝ LÁSKAVÝ SÚSTREDENÝ A DUCHOVNE AKTÍVNY, DLHO NEPREMÝŠĽAJÚCI A NEPOROVNÁVAJÚCI, UDRŽIAVAJÚCI DOBRÉ MEDZIĽUDSKÉ VZŤAHY, SNAŽIACI SA PORADIŤ SI SO VŠETKÝM, ODPÚŠŤAJÚCI, VYCHUTNÁVAJÚCI SI POTEŠENIA, DOSAHUJÚCI SVOJE CIELE A STARAJÚCI SA O SVOJE TELO.


blush

I N T E R M E Z Z O

SLÁVNOSTNÝ PRÍHOVOR

Vážení prítomní, ctený pedagogický zbor, vážení rodičia a priatelia, MILÍ NAŠI MATURANTI!

Prihováram sa k Vám v mene nás rodičov a priateľov pri tejto pre nás všetkých tak významnej životnej udalosti akou je vaša „stužková“. Dovoľte mi, aby som sa zamyslel nad zdanlivosťou dĺžky cesty vedúcej k bráne pred ktorou stojíte a ku ktorej nás práve v tomto momente dotlačil ten velevýznamný štvrtý rozmer všehomíra:

Dovoľte mi zamyslieť sa nad relativitou času.

Bolo to len toť včera, čo ste s bázňou, rešpektom a v očakávaní čohosi výnimočného vstupovali do priestorov gymnázia, ktoré sa vám predtým zdali také chymerické, také vzdialené, ba až nedosiahnuteľné. Ubehli štyri roky, a zrazu stojíte pred ich vyvrcholením. Niekdajší maturanti, ktorých ste vnímali div nie ako hrdinov, nuž tými ste teraz vy. Vy ste teraz hrdinami v očiach mladších spolužiakov - no nie je to zábavné?!

A bolo to hádam iba predvčerom, čo ste si po období batolenia a lozenia začali uvedomovať sami seba, svoju osobnosť, svoju jedinečnosť, svoje JA!. A zrazu ste tu, pred otvárajúcimi sa bránami vedúcimi do sveta dospelých - no nie je toto zaujímavé?!

A teraz si predstavte, že napriek tomu ako pomaly sa vám v prítomnosti vlečie čas, onedlho sa ocitnete v pozícii starobných dôchodcov. Vážne! Toto celé, tento čas vnímaný človekom ako šesťdesiat či sedemdesiat rokov, trvá v skutočnosti hádam iba pár sekúnd! Pozrúc sa dozadu na svoj aktívne prežitý profesný život, s plnou vážnosťou musím prehlásiť:

ŽIVOT JE LEN OKAMIH!

Spoznajúc tento zvláštny jav, konfrontovaný takpovediac tvárou v tvár s týmto úžasným efektom, dovoľujem si formulovať snáď ten najvýznamnejší poznatok, že čas vymeraný pre náš život je potrebné využiť rozumne: Prežiť ho čo najefektívnejšie, čo najplodnejšie, skrátka čo najlepšie. Toto poznanie veľmi úzko súvisí s odpoveďou na otázku, aký má život človeka vlastne zmysel. Nuž, je to veľmi prosté: Zmyslom života je POMÁHAŤ! Pomáhať sebe a druhým!

Zmyslom života je pomáhať sebe a druhým byť DOBRÝ, ZDRAVÝ, BOHATÝ a ŠŤASTNÝ!

Ku každému z týchto štyroch atribútov zmyslu nášho života je nutné dospieť, dopracovať sa k nim, každý z nich je treba dosiahnuť a každý z nich je potrebné si trvalo udržať, aby bolo možné prežiť plnohodnotný, plodný, krásny, ukážkový, skrátka závideniahodný život. Nesmie chýbať ani jeden z nich. Pretože byť dobrý, zdravý a bohatý nemá príliš veľký zmysel, ak je človek nešťastný. Byť zdravý, bohatý a šťastný zloduch? Tiež nie je o čo stáť. A čo dobrý, bohatý a šťastný invalid? Hm! Napokon ani šťastný človek s pevným zdravím a láskavým srdcom nie je to pravé orechové ak je chudákom, že?

„...Pomáhať sebe a druhým!...“? Možno vás zarazilo, prečo pomáhať najprv sebe, a až potom druhým. Nuž, ozrejmí to inštruktáž predvádzaná letuškami pred každým štartom: Pokiaľ dôjde počas letu ku krízovej situácii a pred vašimi tvárami sa objavia kyslíkové masky, najprv ju nasaďte sebe, až potom svojmu dieťaťu! Prekvapivé? Možno. Ale NUTNÉ! Počas snahy nasadiť kyslíkovú masku svojmu dieťaťu môžem ja, jeho rodič, sám skolabovať, a potom už veru nepomôžem ani svojmu dieťaťu, ani nikomu inému!

A tak je to i s pomáhaním v bežnom každodennom živote: Len veľmi ťažko môžem pomáhať druhému, ak sám nemám čím! Ak ti mám pomôcť, hoci len dobrou radou, musím ju najprv mať, nehovoriac o iných materiálnych či duchovných hodnotách. Preto moja rada do života:

Usiluj sa čo najskôr stať dobrým, zdravým, bohatým a šťastným. A takým aj zostať!

Budeš potom môcť pomáhať nám ostatným, tvojim najbližším, tvojej rodine, potomkom,  tvojim priateľom a známym, celému spoločenstvu. A ver, že takáto pomoc je to najcennejšie, čo môžeš spoločnosti dať aby sa stávala stále lepšou, zdravšou, bohatšou, šťastnejšou.

My, vaši rodičia ako i ostatní prítomní, vám v tomto významnom životnom okamihu želáme z celého srdca a úprimne, aby sa vaše sny o úspešne zvládnutej skúške z dospelosti ako i nasledujúcich životných skúškach splnili.

Záverom mi dovoľte poďakovať:

Ďakujem v mene vašich rodičov a priateľov celému pedagogickému zboru a všetkým zamestnancom školy: Oni sú tí najdôležitejší, ktorí vám pomáhali a stále pomáhajú na vašej ceste stať sa plnohodnotnými ľuďmi. Ďakujem i nám rodičom za pomoc, ktorú vám na tejto zaiste neľahkej ceste poskytujeme. A v neposlednom rade ďakujem i vám, milí maturanti, za vaše úsilie vyvíjané počas približovania sa a napokon ako všetci veríme aj dosiahnutia dokonalosti. Už dnes vám blahoželáme k excelentným maturitným výsledkom!

Dvíham túto čašu k slávnostnému prípitku so želaním:

Nech vás úspech a radosť sprevádzajú na každom kroku počas celého vášho života!


angel

Z Á V E R

Zmysel života podľa Nagya

yes

POMÁHAJ    SEBE A DRUHÝM

BYŤ DOBRÝ

ctiť svojho rodiča, nezabiť, nezosmilniť, neukradnúť, neoklamať, nezatúžiť po iného žene/po inej mužovi, nezatúžiť po majetku iného/inej, a neublížiť

BYŤ ZDRAVÝ

byť v stave fyzickej, duševnej a sociálnej pohody

BYŤ BOHATÝ

byť múdry, citlivý, zdravý, dobrý a šťastný milionár, milovaný a milujúci syn/dcéra, manžel/manželka a rodič s vysokým IQ, uspokojaci sa aj s málom

a

BYŤ ŠŤASTNÝ

byť vďačný, optimistický, nápomocný, láskavý, sústredený a duchovne aktívny, dlho nepremýšľajúci a neporovnávajúci, udržiavajúci dobré medziľudské vzťahy, snažiaci sa poradiť si so všetkým, odpúšťajúci, vychutnávajúci si potešenia, dosahujúci svoje ciele a starajúci sa o svoje telo

 

VYSVETLENIE PRE:   "POMÁHAJ SEBE A DRUHÝM BYŤ DOBRÝ ZDRAVÝ BOHATÝ A ŠŤASTNÝ"

1.Prečo najprv „sebe“, a až potom „druhým“? Prečo to sebectvo, keď nás odmala učia byť nesebeckí, obetaví, rozdávační? No veď hej, nie je treba byť „sebec“, pokiaľ už dačo vlastním. Mám sa s tým, čo vlastním, rozdeliť, lebo tak je to fér, tak je to správne.

Lenže: Ak chcem niekomu akokoľvek čímkoľvek pomôcť, musím najprv to „čokoľvek“ vlastniť, čiže mať! Nemôžem predsa nikomu ničím pomôcť, nemôžem sa s nikým o nič podeliť, ak to „niečo“ nemám!

Keď sme pred rokmi začali so ženou spoznávať svet takpovediac „na vlastné oči“, zarazilo ma, keď letušky pred vzletom inštruovali, že ak vypadnú zhora kyslíkové masky, mám ju rýchlo nasadiť najprv sám sebe, potom svojmu dieťaťu, manželke alebo komukoľvek ďalšiemu – lebo ak „obetavo“ pomáham druhému bez toho, aby som si pomohol najprv sám, tak bez tej kyslíkovej masky môžem skolabovať, a potom už nepomôžem ani sebe, ani svojmu decku, ani nikomu inému – preto najprv sebe! Nuž ale veď toto predsa platí na všetko: ak chcem komukoľvek čímkoľvek pomáhať, musím to najprv sám mať.

Preto to sebecky predradené SEBE, a až potom to DRUHÝM.

2.A prečo je na prvom mieste „DOBRÝ“ a až na druhom „ZDRAVÝ“? Veď predsa každý tvrdí, že vraj najhlavnejšie v živote človeka je - najmä to jeho - zdravie!

Nuž preto, lebo najhlavnejšie v našom živote je DOBRO, a nie ZDRAVIE. Ako to? Jednoducho: Ak je niekto zdravý alebo chorý, je to viac-menej jeho osobná vec, ktorá sa iného príliš nedotkne. Ale ak je niekto zlý, škodí každému! A nielen tomu najbližšiemu v jeho okolí, ale doslova každému, pokiaľ sa taký zmocní politickej, náboženskej, či inej spoločenskej moci! Príkladov z našich dávnejších i nedávnych dejín ako aj zo súčasnosti je neúrekom.

Preto je DOBRO človeka dôležitejšie ako jeho ZDRAVIE.

 

 


Dĺžka života živočíchov = koľko rokov by sa mali dožívať:

Veľryba grónska ......................... 264

Korytnačka slonia ...................... 177

Človek ........................................ 122

Narval jednorohý ........................ 115

Kareta obrovská ........................... 75

Slon indický .................................. 70

Kakadu inka .................................. 64

Šimpanz učenlivý .......................... 60

Kôň ................................................ 57

Gorila nížinná ................................ 55

Pštros dvojprstý ............................ 50

Pytón kráľovský ............................ 48

Ropucha obecná .......................... 40

Sova pálená ................................. 33

Mačka domáca ............................. 30

Lev pustinný ................................. 27

Pes domáci .................................. 24

Tur domáci ................................... 20

Myš domáca ................................ 2,5

Mucha .................................... 25 dní